Sıkça Sorulan Sorular

1- Sokak köpekleri hakkında kısaca neler söyleyebilirsiniz?

Terk edilmiş, bilinçsizce üretilmiş ya da kısırlaştırılmadığı için doğal olarak çoğalarak orman, arazi, park ve sokaklara bırakılan köpekleri bu isim altında toplayabiliriz. Sahipli köpeklerin olduğu gibi sokak köpeklerinin de doğaları gereği kendilerine özgü davranış şekilleri vardır. İnsan'la düzenli olarak iletişim içinde olmak ve insanlarla birlikte yaşamak isterler. İnsan tarafından bin yıllar içinde genetik olarak değişime uğratılmış canlılardır. Günümüzde evlerde olduğu kadar sokaklarda yaşayan köpeklerin sayısız da oldukça fazla. Elbette bazı insanlar köpekleri sevmeyebilir. Ancak köpek sevmeyenlerin de bu canlıların yaşam haklarını kısıtlamaya çalışmaları ve müdahale etmeleri elbette doğru bir davranış değildir. Köpeklerle ortak bir yaşam paylaştığımızı unutmamalı, onların yeme, içme, barınma ve korunma gibi temel/zaruri ihtiyaçlarına yardımcı olmalıyız.

2- Sokak köpeklerinden korkuyorum, ne yapmalıyım?

Sokak köpekleri yaşadıkları alanları sahiplenirler. Farklı derecelerde koruma içgüdülerine sahiptirler. Bunun farklı nedenleri olabilir. Yemek, dişi ya da alan koruması gibi... Havlayan ve alan koruması yapan bir köpek görünce paniklemek, kaçmaya çalışmak ya da gerginlik hissini belli etmek karşıdaki hayvan için bir tehdit unsuru olarak algılanabilir. Bu durumda hayvan havlamaya devam eder ya da uzaklaşmaya çalıştığınız sürece sizi takip edebilir. Eğer yaşadığınız bölgeye bağlı bir sokaktaysanız ve böyle bir durumla karşılaşırsanız, mümkün olduğu kadar sakin ve rahat olmaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız sizi koklamasına ya da tanımasına izin verin. Eğer yanınızda varsa bir parça yiyecek vererek onun için dost olduğunuzu rahatça ifade edebilirsiniz. Onlara karşı bir tehdit unsuru olmadığımızı hissettirmemiz hiç zor değil.

3- Sokak köpeğinin aşırı salya akıtıyor olması ne anlama gelir? Kuduz olabilir mi?

Bazı ırklar genetik olarak daha fazla salyaya sahiptir. Bu durum köpekten köpeğe az ya da çok olarak değişir. Köpeklerde kuduz hastalığına kent merkezlerinde yok denecek kadar az rastlanır. Yaban hayatına daha yakın olan kırsal bölgelerde zaman zaman karşılaşılabilmektedir. Kuduz çok belirgin tepkilerin ve davranış bozukluklarının ortaya çıktığı bir hastalıktır. Karşılaştığınız sokak köpeğinin kulağında belediyelerin taktığı renkli küpelerden varsa bu onun kuduz aşısı olduğunu ve bu hastalığı taşımadığı anlamına gelir.

4- Sokağımda yaşayan köpeği kısırlaştırmak ve kuduz aşısını yaptırmak istiyorum bunu nerede yapabilirim?

Bunu bağlı bulunduğunuz belediyelerden yardım isteyerek çözümleyebilirsiniz. Bölgenize bağlı çalışan Rehabilitasyon Merkezi'ni arayarak köpeğin lokasyonunu belirtebilir ve burada küpesinin takılarak hem kısırlaştırılma işleminin yapılmasını hem de kuduz aşısının 'ücretsiz' yapılmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğin bu işlemler sonrasında yine aynı sokağa bırakıldığını takip etmenin belediye kadar sizin de sorumluluğunuzda olduğunu ve bunu takip etmenin bir insanlık görevi olduğunu unutmamanız gerekir.

5- Hasta ya da yaralı bir köpeğe nasıl müdahale edilmeli?

Böyle bir durumdaki köpek için en yakın veterinerden ya da bulunduğunuz bölgedeki Rehabilitasyon Merkezi'nden yardım istemelisiniz. Köpek yaşadığı travma yüzünden kendine müdahale edilmesine mesafeli yaklaşıyorsa, onunla aynı hizaya inerek (mümkünse yere oturarak ya da çömelerek) yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşarak profesyonel bir ekip gelinceye kadar rahatlatmaya ve sakinleştirmeye çalışın. Köpeklerle daha önce yakın bir ilişkiniz yoksa, mutlaka profesyonel bir ekip müdahale edinceye kadar sakince belli bir mesafede dokunmadan beklemeye devam edin.

6- Sokak köpeklerini neyle beslemeliyim?

Sokak köpeklerine her türlü yiyeceğin verilebileceği yanlış bir düşüncedir, bu durum onlara zaman zaman zarar verebilir. Kuru mama ile besleme yapılması her zaman en sağlıklısıdır. Eğer kuru mama yoksa ve yine de besleme yapmak istiyorsanız, köpekler için hangi yiyeceklerin sağlıklı ve sağlıksız olduğu konusunda bir veterinerden görüş alabilirsiniz. Besleme yapacağınız alanların, insanların yoğun olarak kullandığı ve rahatsız olabilecekleri noktalar olmamasına özen gösterin. Bu durum aynı zamanda köpeklerin de daha sakin ve rahatsız edilmeden yemek yiyebilmelerine yardımcı olacaktır. Mama kabını mümkünse yerden biraz yüksek bir platform üzerine yerleştirin. Bu durum onların sindirim sistemi için faydalı olduğu kadar, yiyeceğin temiz kalabilmesi için de önemlidir. Eğer kuru mama dışında bir yiyecekle besleyecekseniz bu yiyeceğin hızla tüketilmemesi durumunda bozulma riskini ve köpekleri hasta edebileceğini mutlaka göz önünde bulundurun. Mama kaplarında köpekler tarafından tüketilmeyen hazır gıdaların ya da ev yemeklerinin bozulma sürecine girmeden çöpe atılması gerekir. Su kaplarının da düzenli olarak temizlenmesi ve içindeki suyun tazelenmesi önemlidir.